Petek temizliği nedir? Neden gereklidir?

Petek temizliği nedir? Neden gereklidir?

Kalorifer tesisatındaki sıcak su, petekler ve petek borularının içinde dolaşarak ev,işyerlerimiz,okul vb. alanların ısınmasını sağlar. Peteklerinizin verimini arttırmak, yakıttan tasarruf etmek için 2 yılda bir kalorifer tesisatının ve peteklerin bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Ancak halk arasında bu konuda yanlış bir bilgi yaygınlaşmıştır. Birçok insan kombi bakımını yaptırmakla petek temizliğinin aynı şey olduğunu sanarak yanılmaktadır. Kombi bakımını senelik yaptırıyor ancak kalorifer tesisatınızın bakımını, temizliğini yaptırmıyorsanız muhtemelen peteklerinizin her yeri aynı verimde ısı yaymıyordur. Çünkü kombi bakımı denildiğinde genellikle kombinin içinde biriken tozun elektrikli süpürge vs. ile temizlenmesi söz konusudur. Doğru olan bu değildir çünkü kombi bakımında eşanjörün kirecinin temizlenmesi gerekir ki kombinin ömrü uzatılsın. Kombi bakımı ve temizliği için gelen yetkililerin doğru yöntemi kullandığından emin olmalısınız.

Doğru şekilde kombi bakımlarınızı yaptırmanız demek kalorifer peteklerinin her yerinin aynı verimde ısı yayacağını garantilemez. Çünkü dediğimiz gibi kombi temizliği ile petek temizliği farklı şeylerdir. Nasıl ki kombinizin içini ve eşanjörün kirecini senelik olarak temizletmeniz gerekiyorsa 2 senede bir de petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

 

Petek temizletmem gerektiğini nasıl anlarım?

Düzenli olarak peteklerinizi 2 yılda bir temizletmek hem maddi hem manevi olarak size rahat ettirecektir. Çünkükalorifer tesisat temizliği, petek yıkama yaptığınıztakdirdesonrasında oluşabilecek daha masraflı sorunlara sebebiyet vermeyecek, peteklerinizin ömrünü uzatacak, yakıt tasarrufu sağlayacak, soğuk kış gecelerinde istediğiniz ayarda ısınmanızı sağlayacaksınız. Böylece kafanız rahat edecektir.

Ancak düzenli olarak petek temizliği yaptırmıyorsanız, peteklerinizdeki çeşitli değişiklikler size petek ve petek borularının temizliğini yaptırmanız gerektiğinin habercisi olacaktır.

Kimi zamanlarda kombiniz her zamanki ayarında olduğu halde peteklerin (radyotörlerin) istenen verimde yanmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kombinizin ayarını yükseltmek olmamalıdır. Çünkü kombinin ısısını ne kadar yükseltirseniz yükseltin, kalorifer peteklerinde istediğiniz verimi alamayacaksınız. Çünkü bu durum size kalorifer tesisat ve/veya peteklerinde bir problem olduğunu göstermektedir.

Bakalım neler petek temizletmeniz gerektiğini ifade ediyor.

  • Kalorifer peteğinin üst tarafı ısınmıyor.
  • Peteğin alt tarafı ısınmıyor.
  • Kombi/kalorifer açık olduğu halde petekler hiç ısınmıyor.
  • Evimde peteklerden biri hiç ısınmıyor.
  • Kombinin ayarı yüksek olmasına rağmen petekler tam ısınmıyor.
  • Doğalgaz faturam her zamankinden çok geliyor ama gene de ısınamıyoruz.

Bu cümleler size petek temizliği yaptırmanız gerektiğini işaret ediyor demektir. Böyle bir durumda en kısa sürede petek temizliği yaptırmalısınız ki soğuk günlerde zorluk çekmeyesiniz. Uzman ve deneyimli ekibimiz petek temizliği konusunda da size en iyi şekilde hizmet vermektedir. Günün her saati iletişim numaralarımızdan Başkent Tesisat ekibine ulaşmanız halinde en kısa sürede sorununuz giderilecektir.

 

Call Now Button

Başkent Tesisat