Tuvalet-Klozet Neden Tıkanır ?

Tuvalet-Klozet Neden Tıkanır ?

Tuvalet tıkanıklığı farklı sebeplerden meydana gelebilir.

  • Tuvaletiniz ilk yapıldığında inşaat pisliğinin tuvalete dökülmesi ve orada kalıplaşarak kalması
  • Klozetin es kısmının (kıvrımlı kısmı) dar, ince olması
  • Tuvalete atılan ve kıvrım yerinde takılı kalan katı maddeler (oyuncak, taş, toprak,koku giderici vb.)
  • Suda erimeyen tuvalet kağıtlarının tuvaletin içine atılması
  • Islak mendil, poşet, temizlik bezi, ped gibi maddelerin tuvalete atılması
  • Alt komşunuzun gider borusunun tıkanması
  • Tuvalet giderinin geçtiği t borunun tıkanması
  • Temizlik yaptığınız su kovasını tuvalete boşalttığınızda içinde unuttuğunuz maddelerin de tuvalete gitmesi

Gibi durumlarda aslında hiç istemeyeceğimiz tuvalet- klozet tıkanıklığıyla karşı karşıya kalabiliriz. Tıkanıklık oluşmadan önce, tıkanıklığa sebep olabilecek durumları ortadan kaldırırsak bu durumla karşı karşıya kalma riskini en aza indirmiş oluruz.

Tuvaletlere suda eriyen tuvalet kâğıtları dışında herhangi bir madde atmayalım. Tuvaleti yeni yaptırıyorsak, es kısmı yani giderle birleşen kısmı geniş olan klozet tercih edelim ki o kısımda hiçbir şey takılı kalıp tıkanmaya sebep olmasın.

 

Tuvalet, Klozet Tıkandı. Ne Yapmalıyım?

Tuvalet tıkanıklığı durumunda önemli olan tıkanıklığın boyutudur. Küçük çaplı bir tuvalet tıkanıklığıysa muhtemelen siz kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Peki nasıl ?

İlk olarak tuvaletin suyunu, sifonu kapatmalısınız. Bir süre gözlemleyin su seviyesi azalıyorsa yavaş yavaş bütün tıkanıklık açılacaktır. Denediniz, su seviyesi azalmıyorsa suyu ana vanadan kapatın. Tıkanıklığı tekrar gözlemleyin. Su seviyesi azalıyorsa tıkanıklık da açılıyor demektir. Ancak su seviyesinde bir azalma yoksa tıkanıklık açma telini de deneyebilirsiniz. Tıkanmaya sebep olan şey tuvaletin kıvrım kısımlarında sıkışıp su geçişini engelleyen peçeteler ise, bu teli o kısımlara kadar uzatıp peçeteleri çekerek tıkanıklığı açabilirsiniz.

Hepsini denediniz ama tıkanıklık açılmadı mı? O zaman günün hangi saatinde böyle bir sorunla karşılaşmış olursanız olun Başkent Tesisat ekibi hizmetinizde olacaktır.

Call Now Button

Başkent Tesisat