Su kaçağı tespiti cihazları

  • Su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojiler nelerdir?

Başkent tesisat su kaçağı tespiti ve tadilatında 4 farklı teknolojiyi de kullanmaktadır. Su kaçağı durumunda evinize, iş yerinize gelen ekibimiz kaçağı en kolay hangi şekilde tespit edeceğine, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle karar veriyor ve en uygun cihazı kullanıyor. Peki nedir bu cihazlar ?

  • 1) Dinleme Cihazı:Su kaçağı (su sızıntısı) tespitinde en çok tercih edilen, en hassas ve kesin sonuçlara ulaşan bir cihazdır.

Bu cihaz, hiçbir kırım döküm işlemi yapılmadan; tesisatın gittiği yer ve duvarlarda gezdirilir. Kaçağın olduğu yerde mutlaka bir sızıntı sesi çıkacaktır. Ekibimiz bu son teknoloji cihazımızla sesin geldiği noktayı tespit etmektedir. Çok küçük bir kırım yapılarak o boruya ulaşılır. Kısa sürede ve en uygun teknikle arıza giderilir ve açılan küçük alan da kapatılıp müşteri memnuniyeti sağlanır. Normal şartlarda belki tesisatın gittiği bütün hat boyunca yeri ve duvarı kırmak gerekebilir. Bu durum istenen bir durum değildir çünkü kırılan yerlerin onarımı hem maddi hem manevi sizi daha çok sıkıntıya sokacaktır. Ancak bu cihazla ekibimiz noktasal çalışmaktadır. Kaçağın olduğu yer kırım yapılmadan belirlenir. Sonra sadece o bölgede küçük bir kırım yapılarak kaçak olan bölgeye ulaşılır.

  • 2) Termal Kamera Sistemi:Sıcak su ve kalorifer tesisatlarında oluşan kaçakların tespitinde kullanılan bir cihazdır. Kaçağın sıcak su tesisatında olduğunu anladığımız zaman bu cihazı kullanmaktayız. Termal kamera ısıya duyarlıdır. Bu yüzden cihaz sıcak su tesisatının dışında düzgün şekilde konumlandırılıp çalıştırıldığı zaman sıcak suyun gittiği güzergah kamerayla görüntülenmektedir. Elde edilen görüntüde sıcak su kırmızıyla görünür. Kırmızı çizgi sıcak suyun takip ettiği kanal boyunca aynı kalınlıkta görünmeyecektir. Çizgi nerede kalınlaşıyor, etrafa dağılıyor gibi görüntüleniyorsa anlaşılıyor ki su kaçağı orada meydana gelmiş. Bu durumda uzman kadromuz sadece o bölgede çok küçük kırım yaparak o boruya ulaşır. Böylece sorun olmayan bölgelerdeki fayanslarınız, duvarlarınız boş yere kırılarak ek bir maliyete sebep olmuyor.

 

  • 3) Pis Su Kameraları : Atık su tesisatlarında kullanılan bir cihazdır. Kamera atık su borularının içine gönderilir. Cihaz sayesinde pimaş içi yani borunun içi dışardan gözlemlenebilir. Bu işleme kanal görüntüleme de denmektedir. Müşterilerimiz de bu görüntülere bizzat tanıklık edebilmektedir. Bu şekilde su kaçağının yeri belirlendikten sonra Başkent Tesisat ekibi engin tecrübesiyle ustaca ve titizlikle su kaçağını giderir. Yıllardır bizi tercih eden değerli müşterilerimiz, ekibimizin en kısa sürede ve en az zararla bu sorunu gidermesine şaşırmışlardır.

 

  • 4) Nem Ölçer: Su kaçağının gerçekleştiği ortamda, nem seviyesini ölçerek su kaçağının nerede olduğunu tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Tek başına noktasal tespit yapabilen bir cihaz değildir. Diğer cihazlara yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ancak diğer cihazlar ile noktasal tespit ve su kaçağını bulmada çok başarılı olduğumuz için nem ölçer pek kullandığımız bir cihaz değildir.

 

Bir cevap yazın

Call Now Button

Başkent Tesisat