PETEK TEMİZLEME ANKARA

PETEK TEMİZLEME

Petek temizleme Bildiğimiz gibi kalorifer peteklerinin içinde su vardır. Petek temizleme Havalar soğuduğu andan itibaren peteklerin içinde sıcak su döngüsü sağlanır.Petek temizleme Kaloriferin yanmadığı zamanlarda ise su peteklerin içinde durur.

Nasıl ki çaydanlıklarınızda bile su zamanla kireçlenmeye neden oluyor peteklerde de benzer durum söz konusu. İçinde sürekli su dolu olduğu için peteklerde zamanla kireçlenme, kurum ve tortu oluşur. Bu tortular peteklerin alt kısmında kalıplaşır.

Dolayısıyla kombinizin ayarını ne kadar yükseltirseniz yükseltin peteklerin alt kısımları ısınmaz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yapılması gereken işinin ehli bir firmaya (petek temizliği) yaptırmaktır. Bu konuda işinde uzman “Başkent Tesisat”ekibi 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.

Peteklerin Üstü Neden Isınmaz ?

Peteklerin altı gayet güzel ısınıyor, sorun üst kısımda diyorsanız bu sefer sorun kalorifer peteklerinin içindeki tortu ya da kurumlar değildir. Peteklerin üst kısmının ısınmasını engelleyen şey kaloriferin içinde biriken havadır. Hava kimyası gereği suyun üzerinde duracağı için peteklerin alt değil üst kısımlarında birikir.

Peteklerin arasında biriken hava o kısımlardan sıcak suyun geçişini engeller. Böylelikle sıcak su peteklerin üst kısımlarına ulaşamadan döngüsüne devam eder. Böyle bir durumda peteklerin içindeki havanın alınması gerekir. Ancak o şekilde peteğin her yeri aynı sıcaklıkta olacaktır.

Petek temizliği nedir? Neden gereklidir?

Kalorifer tesisatındaki sıcak su, petekler ve petek borularının içinde dolaşarak ev,işyerlerimiz,okul vb. alanların ısınmasını sağlar. Peteklerinizin verimini arttırmak, yakıttan tasarruf etmek için 2 yılda bir kalorifer tesisatının ve peteklerin bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Ancak halk arasında bu konuda yanlış bir bilgi yaygınlaşmıştır.

Birçok insan kombi bakımını yaptırmakla petek temizliğinin aynı şey olduğunu sanarak yanılmaktadır. Kombi bakımını senelik yaptırıyor ancak kalorifer tesisatınızın bakımını, temizliğini yaptırmıyorsanız muhtemelen peteklerinizin her yeri aynı verimde ısı yaymıyordur.

Çünkü kombi bakımı denildiğinde genellikle kombinin içinde biriken tozun elektrikli süpürge vs. ile temizlenmesi söz konusudur. Doğru olan bu değildir çünkü kombi bakımında eşanjörün kirecinin temizlenmesi gerekir ki kombinin ömrü uzatılsın.

Kombi bakımı ve temizliği için gelen yetkililerin doğru yöntemi kullandığından emin olmalısınız.Doğru şekilde kombi bakımlarınızı yaptırmanız demek kalorifer peteklerinin her yerinin aynı verimde ısı yayacağını garantilemez. Çünkü dediğimiz gibi kombi temizliği ile petek temizliği farklı şeylerdir.

Nasıl ki kombinizin içini ve eşanjörün kirecini senelik olarak temizletmeniz gerekiyorsa 2 senede bir de petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

 

Petek Temizliği
KOMBİ FİLTRESİ Kombi Kalorifer Petekleri Arasında Devir Daim Yapan Suyun İçindeki Pislikleri Tutup Kombiye Zarar Vermemesini Sağlar

PETEK TEMİZLEME

Petek temizletmem gerektiğini nasıl anlarım?

Düzenli olarak peteklerinizi 2 yılda bir temizletmek hem maddi hem manevi olarak size rahat ettirecektir. Çünkükalorifer tesisat temizliği, petek yıkama yaptığınıztakdirdesonrasında oluşabilecek daha masraflı sorunlara sebebiyet vermeyecek, peteklerinizin ömrünü uzatacak, yakıt tasarrufu sağlayacak, soğuk kış gecelerinde istediğiniz ayarda ısınmanızı sağlayacaksınız. Böylece kafanız rahat edecektir.

Ancak düzenli olarak petek temizliği yaptırmıyorsanız, peteklerinizdeki çeşitli değişiklikler size petek ve petek borularının temizliğini yaptırmanız gerektiğinin habercisi olacaktır.

Kimi zamanlarda kombiniz her zamanki ayarında olduğu halde peteklerin (radyotörlerin) istenen verimde yanmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kombinizin ayarını yükseltmek olmamalıdır. Çünkü kombinin ısısını ne kadar yükseltirseniz yükseltin, kalorifer peteklerinde istediğiniz verimi alamayacaksınız.

Çünkü bu durum size kalorifer tesisat ve/veya peteklerinde bir problem olduğunu göstermektedir.

Neden gereklidir?

Bakalım neler petek temizletmeniz gerektiğini ifade ediyor.

 • Kalorifer peteğinin üst tarafı ısınmıyor.
 • Peteğin alt tarafı ısınmıyor.
 • Kombi/kalorifer açık olduğu halde petekler hiç ısınmıyor.
 • Evimde peteklerden biri hiç ısınmıyor.
 • Kombinin ayarı yüksek olmasına rağmen petekler tam ısınmıyor.
 • Doğalgaz faturam her zamankinden çok geliyor ama gene de ısınamıyoruz.

Bu cümleler size petek temizliği yaptırmanız gerektiğini işaret ediyor demektir. Böyle bir durumda en kısa sürede petek temizliği yaptırmalısınız ki soğuk günlerde zorluk çekmeyesiniz. Uzman ve deneyimli ekibimiz petek temizliği konusunda da size en iyi şekilde hizmet vermektedir. Günün her saati iletişim numaralarımızdan Ankara da Başkent Tesisat ekibine ulaşmanız halinde en kısa sürede sorununuz giderilecektir.

 

Ustalıkları uzun yıllara dayanan Başkent Tesisat ekibi petek temizleme işini nasıl yapıyor?

Öncelikle önemli bir konuya açıklık getirmemizde fayda var. Petek temizliği deyince aklınıza, petekleri söküp içini tazyikli suyla temizletmek gelmemeli. Radyatör (petek) temizliği için gelen ekiplerin de bu şekilde temizlemeye çalışmasına müsaade etmeyiniz. Çünkü bu doğru olan bir uygulama değildir.

Neden dediğinizi duyar gibiyiz. Bu şekilde temizlemek işin kolayına kaçmak olacaktır. Ancak uzun vadede sıkıntı doğurur. Çünkü kalorifer tesisatı, petek üreticileri böyle bir uygulamayı tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi kullanıcı hatası olarak görüyorlar ve petekler, üretici firmanın garantisi kontrolünden çıkmış oluyor.

İşini Başkent Tesisat’ın deneyimli ekibi gibi ustaca yapmayan bazı firmalar müşterilerini ne yazık ki böyle bir duruma maruz bırakıyor.Peki petek temizliğinde doğru uygulama nedir? Ekibimiz bütün işlerinde olduğu gibi petek temizliği konusunda da gönül rahatlığıyla güvenebileceğiz deneyim ve bilgiye sahiptir.

Siz değerli müşterilerimiz bizi arayıp peteklerinizi temizlememizi istediğinizde ekibimiz Türkiye’nin neresinde olursanız olun evinize geliyor.

Öncelikle bu işlemde kullanılacak makineyi evinizde en doğru şekilde bir yere konumlandırmaya çalışıyor.

Bu yerin peteklerdeki kirli suyu akıtabileceği bir yer olmasına dikkat eden Başkent tesisat bu noktada evinizin temizliğine dikkat etmiş oluyor. Bu sebeple genelde banyodaki petek ya da havlupanları tercih ediyoruz ki pis suyu klozetten gönderebilelim.

Makine sayesinde peteklerin içindeki pis su dışarı çıkartılmış oluyor. Petekten boşaltılan su temiz akıncaya kadar su boşaltılıyor.

PETEK TEMİZLİĞİ

Bazı firmalar gene bu noktada da maalesef ki işi bu noktada bırakıyor. Ama Başkent Tesisat her işinde olduğu gibi petek temizlemede de işini en iyi şekilde yapma kuralını koruyor. Çünkü peteklerin içindeki pis suyu akıtmakla petek temizliği tam olarak sağlanmış olmuyor.

Sadece pis suyu boşaltarak yapılan sözde temizlik, peteklerin içinde biriken tortuları, kurumları, kireçleri tam olarak temizlenmeyecektir. Ancak biz petek temizliği ile radyatörlerinizin (peteklerinizin) içini sanki ilk takıldığı gün gibi tertemiz yapma garantisi veriyoruz.

Nasıl mı? Peteklerin içindeki pis suyu boşalttıktan sonra kalorifer peteğinin içine koruyucu sıvı atıyoruz. Gene son teknoloji makinemizle çok yüksek basınçla peteklerin içinde su döngüsü sağlanıyor. Böylece koruyucu sıvı peteklerin en küçük noktalarına bile ulaşarak her noktasının iyice temizlenmesini sağlıyor.

Peteklerin içinde biriken tortu, kurum, kireç, çamur gibi maddeler tamamen temizleninceye kadar bu döngüye devam ediliyor. Bu koruyucu sıvı petek temizliğinin derinlemesine yapılmasını sağladığı gibi diğer taraftan da peteklerin ömrünü uzatmış oluyor. Temizleme işleminin ardından reglaj ayarı yapılıyor.

Reglaj Ayarı Nedir ?

Bildiğiniz gibi evimizdeki bütün peteklere sıcak su akımı aynı kombi hattından sağlanmaktadır. Kombiye yakın petekler çok fazla ısındığı halde sonraki petekler daha az ısınabiliyor. Bunun nedeni kombiye uzaklıktır. Peteklere giden su ilk peteklerde çok sıcaktır.

Ancak sıcak su, petek borularında ilerledikçe suyun ısısı azalmaya başlayacaktır. Kombi sisteminde bu şekilde bir akış olduğuna göre kombiye en uzak petek yakın peteklere oranla daha soğuk olacaktır.

Reglaj ayarı, ilk peteklerinize giden sıcak suyun seviyesini azaltıp sıcak suyun son peteklere de aynı verimde gitmesini sağlamaya yarayan bir ayardır.

Reglaj ayarı yapıldığı takdirde doğalgaz faturanızda büyük oranda tasarruf yapmış olacaksınız. Çünkü evinizdeki bütün petekler aynı ısıda yanacak, eviniz daha güzel ısınacaktır.

ReglajAyarı Nasıl Yapılır?

 • Petekleri kombiye uzaklıklarına göre sıraya dizin. (Kombiye en yakın petek 1. Sonraki 2. En uzak petek 8. gibi)
 • Evinizdeki bütün peteklerin alt vanalarını sıkıca kapatın.
 • peteğin alttaki vanasını yarım tur açın.
 • peteğin vanasını 1 tur açın.
 • peteğin vanasını 2 tur açın.
 • Bu şekilde sırayla birer tur attırarak ilerleyin.
 • En sondaki peteğin altındaki vananın tamamını açın.

Bu şekilde peteklerinizin reglaj ayarını yapmış olacaksınız. Eskiye oranla peteklerinizin daha verimli yandığını fark edeceksiniz.

Petek temizliğini en iyi şekilde tamamlayıp reglaj ayarını da yapan Başkent tesisat müşterilerimizin memnuniyeti eşliğinde işini tamamlamış oluyor.

 

Peteklerin Üst Kısmı Isınmıyor.

Peteklerinizdeki sorun alt kısmın yanmaması ya da hiçbir yerin yanmaması ise sorun petek temizliği ile çözülmüş olacak. Ancak evimde peteklerin üst kısmı yanmıyor, kombiyi ne kadar açarsam açayım radyatörlerin üst tarafı ısınmıyor, kaloriferin tamamı istediğim gibi yanmıyor diyorsanız bu durum demek oluyor ki peteklerin üst kısmında hava var.

Yapmanız gereken petek içindeki havayı almak.  Peteklerin üst tarafta yanda bulunan hava alma tapasından havası alındığı takdirde peteklerin her yeri aynı miktarda ısınmış olacaktır.

 

Petek Temizliği yaptırmak istiyorsanız Başkent Tesisat olarak Ankara’da size hizmet vermek için bekliyor olacağız.Günün her saati iletişim numaralarından bize ulaşmanız, güvenilir hizmetin ayağınıza gelmesine yetecektir. Ekibimizin uzmanlığını gördüğünüz zaman sizin de diğer müşterilerimiz gibi memnun kalacağınızdan eminiz.

 

Call Now Button

Başkent Tesisat